http://www.krakowskieokolice.pl/2011/08/klasztor-i-opactwo-w-tyncu/

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówWycieczka do Tyńca, a dokładnie do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu może być doskonałym sposobem na rodzinne zagospodarowanie wolnego dnia. Miejsce to szczególnie w okresie letnim i wiosennym  może stać się wręcz tradycyjnym miejscem niedzielnej wyprawy tak dla juniorów jak i seniorów z obowiązkowym wypiciem naparu z ziół w miejscowej kawiarence, z której to roztacza się piękny widok na Wisłę – cały zespół klasztorny w Tyńcu został zbudowany na wzgórzu wapiennym zwanym Górą Klasztorną.

Klasztor w Tyńcu – dojazd

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówDojazd samochodem do Opactwa w Tyńcu jest niezwykle łatwy.Tyniecki Klasztor położony jest 12km od  centrum Krakowa. Proponuję dwa warianty trasy. Pierwszy nich dotyczy osób rozpoczynających podróż z centrum Krakowa. Należy obrać kierunek na Ruczaj, a następnie skręcić w ulicę Tyniecką, która jak zresztą sama nazwa wskazuje doprowadzi nas do centrum dawnej wsi ( Tyniec ).

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówWariant drugi, korzystniejszy dla wycieczkowiczów z zachodniej części Krakowa to dojazd do południowej, autostradowej obwodnicy Krakowa (tzw. IV) a następnie zjazd na Tyniec (węzeł Tyniecki). W obu przypadkach w centrum Tyńca należy skręcić w prawo zgodnie z drogowskazem kierującym do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówParking w Tyńcu jest o dziwo bezpłatny, przy czym od razu polecam wszystkim zmotoryzowanym pozostawienie samochodu na parkingu zaraz przy Wiśle, do którego można dostać się zjeżdżając w dół drogą prowadzącą ze wzniesienia na którym znajduje się Opactwo (nie da się nie trafić). W sezonie parking pod bramą jest bardzo mocno zatłoczony w przeciwieństwie do wspomnianego poniżej placu koło Wisły. Tyniec jest również dostępny za pomocą autobusów 112 oraz 162.

Jednak najlepszym środkiem transportu jest rower, a to ze względu na to, że do Tyńca prowadzi wspaniała trasa rowerowa biegnąca wzdłuż Wisły (ta sama której początek znajduje się na bulwarach wiślanych). Odległość z centrum w obie strony to około 35km. Na końcu artykułu zamieszczam mapkę  z zaznaczonym Klasztorem w Tyńcu.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – atrakcje

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówKlasztor w Tyńcu, a dokładnie zespół klasztorny zaskakuje swoim klimatem, który otacza zwiedzających po wejściu na teren opactwa. Wszystkim turystom proponuję przede wszystkim spokojny spacer po dziedzińcu.

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówMożemy tam obejrzeć śliczną drewnianą altanę (do spojenia drewnianych belek użyto wyłącznie drewnianych kołków) będącą ochroną dla studni, którą wg legendy za czasów Kazimierza Wielkiego miał samodzielnie wykuć w skale rycerz Jaśko Topór – informację dlaczego musiał to zrobić znajdźcie na jednym z filarów studni. Sama studnia ma głębokość blisko 40m.

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówKolejną atrakcją tym razem już stricte sakralną jest kościół św. Piotra i Pawła, który został odbudowany w połowie 20 wieku. Warto wejść do niego zachowując odpowiedni strój w szczególne gorące dni lata. Na terenie Opactwa w Tyńcu znajduje się również sklepik z produktami Benedyktyńskimi, gdzie można zaopatrzyć się nie tylko w specjalnie przygotowane mieszanki lecznicze z ziół lecz również wino czy piwo sygnowane przez Benedyktynów.

Na koniec obowiązkowo należy zająć miejsce przy jednym ze stolików na drewnianym podeście będącym częścią Tynieckiej kawiarni i zamówić jeden z wyśmienitych naparów ziołowych wraz z porcją lodów czy ciasta. Jak już wspominałem z tego miejsca rozpościera się rozległy i piękny widok na Wisłę i najbliższe okolice.

Tyniec - Klasztor, Opactwo BenedyktynówWychodząc z Opactwa w Tyńcu warto zejść ze wzgórza i przespacerować się wzdłuż Wisły, w stronę wałów przeciw przeciw-powodziowych. Można tam zobaczyć wapienną ścianę zbocza, na którym położony jest zespół klasztorny oraz najstarsze elementy murów. Osoby, które zostały uwiedzione spokojem tego wyjątkowego miejsca, mogą spędzić tam kilka nocy w jednym z przeznaczonych do tego pokojów.

Klasztor w Tyńcu – garść faktów z historii:

  • Opactwo w Tyńcu zostało założone w 1044 roku,
  • w XIV wieku na skutek ataku Czechów i Tatarów zespół klasztorny uległ znacznemu zniszczeniu (na przestrzeni lat zostało odbudowane),
  • w 1771 roku Klasztor w Tyńcu stał się twierdzą i miejscem bitwy konfederatów barskich,
  • w 1831 roku na skutek pożaru klasztor staje się ruiną,
  • od 1947 do 2008 roku trwały prace mające na celu odbudowę wielokrotnie niszczonego kompleksu.
  • w 1973r. Tyniec został włączony do Krakowa jako jedna z dzielnic.

Zainteresuje Cię też:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here