skaly-zamku-ogrodzieniecZamek Ogrodzieniec, które co ciekawe wcale nie znajduje się w samym „Ogrodzieńcu”, a w miejscowości „Podzamcze” bez wątpienia należy do jednych z najbardziej majestatycznych takich obiektów na ziemi polskiej, choć są to bardziej już dobrze zachowane ruiny niż zamek. Tym nie mniej Zamek w Ogrodzieńcu robi ogromne wrażenie nie tylko swoją wielkością, lecz również niezwykle ciekawym usytuowaniem. Otoczony jedynymi w swoim rodzaju wapieniami (tzw. Skalne Miasto) o wręcz nieco nieziemskim kształcie sprawia wrażenie wyjątkowo oryginalnej warowni ze zamierzchłych czasów historii.

Dojazd do zamku Ogrodzieniec

dziedziniec-zamek-ogrodzieniecZamek Ogrodzieniec znajduje się 60 km od Krakowa, położony jest oczywiście na obszarze Jury Krakowsko Częstochowskiej. Dojazd do zamku Ogrodzieniec z Grodu Kraka nie sprawi nikomu większych trudności. Kierujemy się na północ w stronę Olkusza.

wieze-zamku-ogrodzieniecPolecam wszystkim zmotoryzowanym zaczynającym podróż z Krakowa ominąć Rondo Ofiar Katynia poprzez Zielonki, a następnie drogę na Giebułtów. Dzięki temu wyjedziemy na drogę nr 94 prowadzącą na Olkusz już za nieustannie zakorkowanym rondem. Drogą 94 kierujemy się cały czas na północ. W Olkuszu z drogi głównej musimy odbić w prawo w ulicę o osobliwej nazwie „20 straconych”, która doprowadzi nas do Ogrodzieńca. W owej miejscowości skręcamy w prawo do „Podzamcza” gdzie znajduje się rzeczony Zamek.

Z miejscem do zaparkowania nie będzie problemu, ponieważ jeśli nie znajdziemy nic „darmowego” to z pomocą przyjdą nam płatne (około 5 zł) parkingi, usytuowane często wprost pod domami okolicznych mieszkańców.

Parę słów o Zamku Ogrodzieniec i jego atrakcjach

wieza-ogrodzieniecZamek Ogrodzieniec bez sprzecznie jest wart odwiedzenia, jego stan jest bardzo dobry w kategorii „ruina zamku”. Już sam widok z drogi prowadzącej do warowni na jego bryłę osadzoną na wzniesieniu (515m n.p.m.) robi ogromne wrażenie. W miejscu tym zwanym „Wilczą szczęką” już w XII wieku istniał gród, który po splądrowaniu zamienił się w zamek, który miał zapewniać bezpieczeństwo jego „wysoko urodzonym” mieszkańcom.

meczarnia-warszyckiego-ogrodzieniecW 16 wieku, po wielokrotnych zmianach właściciela, Zamek Ogrodzieniec został kupiony przez bogatego kupca krakowskiego i gruntownie rozbudowany. Podobnie jak w przypadku Zamku Tenczyn, w czasie potopu szwedzkiego warownia została dotkliwie uszkodzona. Od tego momentu staje się bazą materiału budowlanego dla okolicznych mieszkańców. Prace rekonstrukcyjne trwały od lat ’50 XX wieku, a zakończyły się w latach ’70.

korytarz-zamek-ogrodzieniecWarto przestrzec wszystkich wędrowców przez diabelskim psem, który według tubylców od wieków grasuje nocą w okolicach zamku, podobno ostrzeżeniem jest złowieszcze dźwięczenie łańcucha, który zwisa u szyi czarnej bestii… Ma to być rzekomo wcielenie wielkiego okrutnika – Stanisława Warszyckiego, który władał Zamkiem Ogrodzieniec w XVII wieku. Do dziś można oglądać salę tortur urządzoną w okolicznej jamie.

oark-miniatur-ogrodzieniecZwiedzanie samego Zamku Ogrodzieniec oraz przyległych okolic trwa mniej niż godzinę. Oprócz dziedzińca, dostępne są liczne poziomy oraz wieża widokowa, na którą prowadzą stalowe, kręcone schody. W okolicy jest również Park Miniatur, który jest oczywiście osobno płatny. Z całą pewnością Zamek Ogrodzieniec jest doskonałym miejscem na weekendowy wypad poza miasto, tym bardziej, że w jego okolicy znajdują się inne warownie ze szlaku Orlich Gniazd…

zamek-w-ogrodziencuwidok-na-dziedziniec

Zainteresuje Cię też:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

2 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że teraz nie da się tam wejść za bardzo. No ale nic, żeby było lepiej musi być najpierw gorzej (chyba). Pozdrawiam autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ