BasztaW ostatnich wpisach skupiałem się głównie na dolinkach krakowskich, natomiast okolice Krakowa zawierają również atrakcje w postaci zamków i warowni. Jednym z ciekawszych jest zamek Tenczyn, który jest uznany za jeden największych takich obiektów w Małopolsce.

Nie chcę zanudzać czytelników encyklopedycznymi i ogólnodostępnymi informacjami dlatego ograniczę się do paru faktów.

  • Pierwotna, jeszcze drewniana wersja zamku powstała w 1319 roku. Gruntowna rozbudowa nastąpiła w 1570 roku.
  • Zamek Tenczyn był więzieniem dla jeńców wojennych z bitwy pod Grunwaldem,
  • W czasie „potopu” szwedzkiego, po podstępnym zdobyciu zamku najeźdźcy wymordowali znaczną część załogi obiektu
  • W 1768 roku na skutek pożaru wywołanego piorunem został poważnie zniszczony i od tego nigdy momentu już nie odzyskał dawnej świetności.
  • W 2010 roku rozpoczęły się zlecone przez gminę prace mające na celu zabezpieczenie ruin zamku.

Zamek TenczynekScieżka

Zamek w TenczynkuHistoria zamku jest znacznie ciekawsze niż przedstawiona powyżej garść informacji toteż zachęcam do jej zgłębienia.

Zamek w Tenczynku nadaje się idealnie na jednodniowy wycieczkowy wypad z Krakowa (czy innego miejsca w okolicy). Niestety nie do końca jasna jest sytuacja związana z wejściem do samych ruin.

Mury zamkuKiedy tam bywałem stalowa brama zamontowana pod główną basztą była zawsze zamknięta…lecz nie na klucz a jedynie na „skobel”. Nie było żadnych informacji o zakazie wstępu – poza tablicą, że obiekt ze względu na swój stan może być niebezpieczny. Będąc tam w sezonie letnim zawsze napotykałem się na nielicznych zwiedzających toteż zakładam, że nie jest to prawnie zabronione.

MuryZamek Tenczyn jest naprawdę wart zwiedzenia. Z pewnością jest tu co podziwiać, spokojny spacer wewnątrz murów zamku wydeptanymi ścieżkami z przerwami na robienie zdjęć zajmie ponad pół godziny, a przecież zawsze można się jeszcze trochę pokręcić „bez celu” po jego dziedzińcu i okolicy.

Ponieważ opisywane zamczysko położone jest na pradawnym wierzchołku wulkanicznym, z jego szczytu ( ok. 400m n.p.m.) roztacza się piękny widok na okolicę. Oczywiście stanowczo odradzam jakąkolwiek wspinaczkę po murach, basztach, mocno ryzykowne jest też wchodzenia do ubogiego, lecz dostępnego podpiwniczenia – pamiętajmy, że mimo wszystko są to pół- dzikie ruiny zamku i nie wiadomo kiedy może się obsunąć jakaś część obmurowania.

Dojazd – Zamek Tenczyn

Mury i basztaObiekt położony jest we wsi Rudno, nieopodal Krzeszowic – z Krakowa jest to około 25km. Z drogi numer 79 należy odbić na Tenczynek, a następnie kierować się na zachód, do wspomnianej wsi Rudno. Najlepiej zaopatrzyć się w mapie lub polegać na niezawodnym sposobie czyli wskazówkach miejscowych mieszkańców. Niedaleko zamku istnieje parking, który jest płatny w sezonie.

Update: Remont w zamku Tenczyn

Zainteresuje Cię też:

4 KOMENTARZE

  1. Bardzo nastrojowe miejsce, szczególnie podczas zachodu słońca, polecam sam na sam ze swoja drugą połówką.

  2. Bardzo ładne miejsce szkoda tylko ze tak zaniedbane (przynajmniej bylo jak zwiedzalam je w 2007 roku). Na pewno polecam je na spacer:)

  3. gDYBY BYŁA OGŁOSZONA NARODOWA ZBIÓRKA NA RATOWANIE TEGO ZABYTKU ,PEWNIE WIELU BY POMOGLO ,TO NASZA DUMA ,DAWNA POTĘGA…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here