Wzgórze 502 Krajobraz Jury Krakowsko Częstochowskiej jest niezwykle zróżnicowany dzięki swojemu pagórkowatemu charakterowi, gdzie polany czy wręcz pola dzielą miejsce z lasami oraz mniej lub bardziej monumentalnymi ostańcami tj. skałami wapiennymi. Jednym z miejsc o szczególnym natężeniu tych ostatnich jest obszar Jerzmanowic wraz z tzw. Grodziskiem, czyli Wzgórzem 502.

Wzgórze 502 – trochę faktów

Grodzisko zimąGrodzisko jest niezwykle charakterystycznym masywem skalnym nie tylko ze względu na swój kształt czy wielkość, lecz również z powodu betonowego słupa, który „zdobi” jego szczyt niczym obelisk. W czasach, kiedy GPS był poza sferą marzeń kartografów czy geodetów budowano systemy pomiarowe oparte o stałe punkty triangulacyjne – owy słup jest właśnie jednym z nich. Wokół słupa występują również pozostałości mocowań nieistniejącego już drewnianego podwyższenia widocznego do dziś betonowego rdzenia (podobno w czasie II WŚ były tam instalacje radiowe). Wzgórze 502 wzięło swoją nazwę od wysokości jaka niegdyś była mu przypisywana. Obecnie jednak, dzięki nowszym pomiarom przyjmuje się, że Grodzisko ma wysokość 513m n.p.m. co czyni je drugim najwyższym szczytem na Jurze Krakowsko Częstochowskiej po Górze Janowskiego (516m n.p.m.). Inną, rzadko używaną nazwą, ale jakże wymowną jest „Wyjrzoł”.

Fiala widziana ze szczytuOpisywana skała znajduje się dokładnie rzecz biorąc na Wyżynie Olkuskiej i stanowi część całego zespołu skał zwanymi Ostańcami Jerzmanowickimi (całość znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie). W ich skał wchodzi: Ostry Kamień, Wielka Skała, Skała Łaziska, Łysa Skała (Fiala), Jedlina, Sikorka, Psiklatka, Kozia Skała, Cielęca Skała –  wszystkie znajdują się w promieniu 50m – 1km od samego Grodziska, który nota bene jest pomnikiem przyrody.

Walory i dostępność Grodziska w Jerzmanowicach

Widok na ostańce JerzmanowickieOprócz nazwijmy to autotelicznej wartości w postaci bycia jednym z najwyższych szczytów jury, Wzgórze 502 odznacza się stosunkowo łatwą dostępnością oraz doskonałymi widokami. Wejście na szczyt prowadzi jej mniej pochyłą południowo-wschodnią stroną. Znajduje się tam krótka choć dość stroma wydeptana ścieżka, którą pokona każdy (nawet) „średnio sprawny” człowiek. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na Dolinę Będkowską, okoliczne wsie i lasy oraz wspomniane wyżej pobliskie Jerzmanowickie monumentalne ostańce wapienne. Przy odrobinie szczęścia w postaci dobrej widoczności można dostrzec charakterystyczne poszarpane kształty Tatr oraz bardziej stonowane i bliższe obserwatorowi masywy Beskidów. Generalnie jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych punktów widokowych na całej Jurze Krakowsko Częstochowskiej.

Osobliwa ciekawostka na koniec

Widok ze szczytu Grodziska

a szczycie jest dużo miejsca, jednak trzeba uważać na północną część która jest pionowym, kilkudziesięciu metrowym urwiskiem. Ten pozorny mankament docenili wspinacze, którzy wytyczyli tam kilka dróg wspinaczkowych ze stałymi punktami asekuracyjnymi. W tym miejscu trzeba opowiedzieć o bardzo niechlubnej, niesmacznej ciekawostce, która urosła już do miana wręcz legendy. Od wielu lat na stalowych zabezpieczeniach (ringach, klamrach) służących do asekuracji wspinaczom jakiś nieznany osobnik pozostawia… ekskrementy (link dla niedowiarków), prawdopodobnie ludzkie. Jak się można domyślić, ma to na celu odstraszenie potencjalnych amatorów wspinaczki od eksploatowania tego miejsca. Na forach wspinaczkowych, można również przeczytać ostrzeżenia dotyczące pozostawionych pod skałą aut. Podobno ten niepoprawny „żartowniś” potrafi również wysmarować „pastą odstraszającą” samochodowe klamki… Dlatego proponuję zwiedzającym pozostawić swoje auto nie zaraz pod wzgórzem (czyli odradzam wjeżdżanie na kamienną drogę prowadzącą do jego podnóża), a nieco poniżej, obok małego, przydomowego lokalnego sklepu (który ma zadziwiająco bogaty asortyment – zawsze warto wspierać lokalny biznes).

Panorama ze szczytu

strong>Podsumowując, Wzgórze 502 to doskonałe miejsce na niedzielny rodzinny wypad, który można połączyć ze zwiedzaniem pobliskich dolinek. Aparat fotograficzny to oczywiście obowiązkowe wyposażenie w czasie tej wyprawy, podobnie jak mapa topograficzna – choć będzie niezbędna tylko do identyfikowania doskonale widocznych z góry okolicznych dolinek.

Dojazd do Wzgórza 502:

Ostaniej w JerzmanowicachJadąc z Krakowa należy wjechać na drogę nr 94 prowadzącą ( Kraków – Olkusz). Minąwszy Biały Kościół, należy po niespełna 5 km wypatrywać po lewej stronie małej, lokalnej stacji benzynowej. Skręcamy w drogą, przy której ów stacja jest położona i po około 800m jesteśmy pod sklepem o którym pisałem powyżej. Z centrum Krakowa to około 30 km.

Zainteresuje Cię też:

1 KOMENTARZ

  1. Oprócz pięknych krajobrazów, po długim zwiedzaniu można tez tam całkiem nieźle zjeść 🙂
    Krem z zielonego groszku z kurkami i piękny widok z tarasu.. jestem oczarowany Jerzmanowicami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here