Choć jest to najmniejszy tego typu chroniony obszar w Polsce to z pewnością Ojcowski Park Narodowy należy do najbardziej urokliwych w naszym kraju. Na zaledwie 21 km kwadratowych (to 10 razy mniej niż powierzchnia Tatrzańskiego Parku Narodowego) odnajdziemy malownicze zabytki, ciekawe ścieżki i szlaki, piękne formacje wapienne oraz liczne przykłady bujnej flory oraz fauny. Poniżej znaleźć można opis, ciekawostki oraz atrakcje jakie oferuje nam to piękne miejsce. Na samym końcu wpisu dostępna jest mapa dojazdu oraz mapa topograficzna.

Ojcowski Park Narodowy Panorama

Park Narodowy w Ojcowie – dojazd

Ojcowski Park Narodowy ZamekDojazd z Krakowa jest niezwykle prosty, główny parking parku znajduje się przy biurze PTTK Ojców pod wzgórzem gdzie znajduję się Zamek w Ojcowie. Odległość jaką trzeba pokonać z Krakowa do tego miejsca to około 20 km. Najkrótsza droga prowadzi przez miejscowość Skała. Proponuję, aby osoby z Krakowa wybrały następująco trasę: z ul. Opolskiej skręcamy w drogę nr 794 (ul. Pachońskiego przeradzająca się w ul. Glogera). Drogą tą dojeżdżamy do samej Skały, gdzie na głównym, dużym rondo-podobnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Następnie wypatrujemy po 2 km drogowskazu na Ojców (skręt w lewo).

Ojcowski Park Narodowy kaplica na wodzieJadąc drogą prowadzącą nas do Ojcowskiego Parku Narodowego po lewej stronie miniemy Kaplicę Na Wodzie. Która została wybudowana za czasów zaboru, jak legenda głosi obchodząc carski zakaz budowania na ziemi ojcowskiej –  bezpośrednio pod kaplicą, między jej filarami płynie rzeka Prądnik. W pełni sezonu (czerwiec, lipiec, sierpień) przyjezdni już w tym miejscu, na poboczu zostawiają swoje samochody (warto nadmienić, że OPN jest odwiedzany przez 350tys. turystów rocznie). Alternatywą jest wspomniany powyżej parking, znajdujący się ok. 800 m dalej.

Zwiedzanie, szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowski Park Narodowy domSamo wejście na teren OPN jest bezpłatne. Spacer możemy zacząć od wejścia na wzgórze, na którym położony jest opisany już wcześniej Zamek w Ojcowie – warto zwiedzić to miejsce również ze względu na walory widokowe tego miejsca, z którego rozciąga się okazała panorama Ojcowa i doliny Prądnika. Następnie pieszo, spacerowym traktem kierujemy się w stronę centrum Ojcowa, który jest małą, lecz bardzo urokliwą miejscowością leżącą wewnątrz Parku Narodowego.  Możemy tutaj coś zjeść, kupić pamiątkę lub po prostu popodziwiać specyficzną architekturę tutejszych domostw (tzw. styl ojcowski).

Ojcowski Park Narodowy czarny szlakPo przejściu przez drewniany mostek znajdziemy się pod wzniesieniem będącym punktem widokowym,  który koniecznie trzeba „zaliczyć”. Po krótkim, ale bardzo stromym zejściu znajdziemy się obok czarnego szlaku (na pierwszych parudziesięciu metrach jest wyłożony betonowymi płytami). Prowadzi on na Chełmową Górę (473m npm), gdzie znajduje się jedna z bardziej znanych atrakcji czyli Jaskinia Łokietka – dojdziemy do niej po około 20 min podejściu, trzymając się cały czas czarnego szlaku.

Ojcowski Park Narodowy Jaskinia ŁokietkaZ pewnością każdy zna legendę, która mówi iż w jaskinie tej schronienie znalazł Władysław Łokietek uciekając przez Wacławem II. Ścigający mieli zostać zmyleni przez pajęczą sieć, którą zobaczyli w poprzek wejścia do pieczary. Grotę należy obowiązkowo odwiedzić – stanowi ona atrakcję turystyczną już od ok. 150 lat.

Ojcowski Park Narodowy PanoramaNastępnie wracamy na szlak czarny szlak, i dochodzimy do połączenia ze szlakiem niebieskim (uwaga! czarny szlak krzyżuje się na tym odcinku dwukrotnie z niebieskim – należy wybrać drugie rozwidlenie kierujące do Bramy Krakowskiej). Idąc szlakiem niebieskim będziemy schodzić Wąwozem Ciasne Skałki aż do wspomnianej Bramy Krakowskiej, którą do wiódł niegdyś szlak ze Śląska do Krakowa.

Ojcowski Park Narodowy PanoramaOjcowski Park Narodowy ma oczywiście jeszcze wiele atrakcji, aby z tego miejsca (Brama Krakowska) czyli z pogranicza, gdzie styka się Dolina Prądnika z Doliną Sąspowską proponuję udać się czerwonym szlakiem, asfaltową drogą do wejścia na szlak zielony. Który prowadzi górą wschodniego zbocza Doliny Prądnika.

Ojcowski Park Narodowy Brama KrakowkaIdąc zielonym szlakiem wracamy w kierunku Ojcowa podziwiając panoramy z licznych punktów widokowych.

Pod koniec zielonego szlaku znajduję się wejście do Jaskini Ciemnej, którą również należy koniecznie odwiedzić. W pobliżu tego miejsca możemy również podziwiać „Rękawice” czyli pięcio-palczastą skałę, wychodnię w kształcie dłoni. Legenda mówi iż to sam Bóg zasłonił swoją ręką wejście do Jaskinie Ciemnej, gdzie schroniła się ludność podczas najazdu Tatarów.  

Ojcowski Park Narodowy zielony szlakNieopodal znajduje się również stalowy mostek, z którego możemy podziwiać scenkę w postaci trzech jaskiniowców, czyli ekspozycję, która przedstawia odnalezione w tym miejscu liczne znaleziska  archeologiczne datowane nawet na 120tys. lat p.n.e. Po zejściu z zielonego szlaku znajdujemy się obok asfaltowej drogi, która zaprowadzi nas z powrotem do parkingu.

Atrakcje i ciekawostki o Ojcowskim Parku Narodowym

 • Park został założony w 1956r, jego symbolem jest nietoperz
 • Już w XIX wieku pierwsi turyści przyjeżdżali zwiedzać Dolinę co być może uchroniło ją od intensywnej wycinki drzew i eksploatacji jaskiń w celu pozyskania nawozu.
 • Na terenie OPN znajduje się 700 jaskiń (40% wszystkich jaskiń Jury Krakowsko Częstochowskiej) z czego tylko dwie (Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna) są udostępniona dla turystów, oczywiście niezbędny jest przewodnik. Koszt biletu to ok. 7 pln. Pozostałe jaskinie które nie są udostępnione dla turystów to Jaskinia Zbójecka ( długość 189 metry), Okopy Wielka Dolna ( dł. 110 m), Sąspowska (dł. 100 m), Krakowska (dł. 96 m), Koziarnia (dł. 90 m) oraz Biała (długość 84 m).
 • W tutejszych jaskiniach występuje najbardziej jadowity polski pająk – meta menardi zwany sieciarzem jaskiniowym, któremu jest poświęcony osobny wpis na tym blogu.
 • Na teren Ojcowskiego Parku w czasie II Wojny Światowej odbywały się mszę polowe dla partyzantów.
 • OPN jest domem dla takich zwierząt jak między innymi piżmak, borsuk, sarna, dzik. Licznie występują nietoperze oraz gady, płazy oraz oczywiście ptaki. Faktem jest, że ze względu na popularność tego miejsca zwierzęta są raczej trudne do spostrzeżenia.
 • W logo OPN występuje nocek orzęsiony – nietoperz, jeden z 17 gatunków występujących w okolicznych grotach.
 • Dedykowany przewodnik po Jurze, OPN to koszt około 300 pln, choć cennik oczywiście różni się w zależności od firmy.
 • OPN położony jest de facto w Dolinie Prądnika, nieopodal Maczugi Herkulesa i Pieskowej Skały, dolina zbudowana jest głównie z wapieni skalistych, w których można dojrzeć pradawne skamieniałości. Rozwój doliny na przestrzeni milionów lat utworzył takie osobliwości jak Brama Krakowska, Skały Panieńskie czy Igła Deotymy.

Czy warto zwiedzić Park Narodowy w Ojcowie?

Oczywiście, jest to za całą pewnością jedno z najładniejszych miejsc w małopolsce i na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. W szczycie sezonu Ojcowski Park Narodowy szczególnie w weekendy przeżywa oblężenie, kiedy to inne dolinki krakowskie oferują nam ciszę o spokój. Natomiast we wrześniu lub w czerwcu, w dzień powszedni spacer nawet głównym czerwonym szlakiem będzie wspaniałym przeżyciem, co mam nadzieję oddają załączone zdjęcia.

Ojcowski Park Narodowy skałyOjcowski Park Narodowy RękawicaOjcowski Park Narodowy Dolina PrądnikaOjcowski Park Narodowy Jaskinia Ciemna

OPN – Mapa dojazdu wg Google Maps

Turystyczna mapa topograficzna:

Zainteresuje Cię też:

10 KOMENTARZE

 1. Jesienią jest tam szczególnie pięknie. Zachęcam wszystkich do odwiedzania tego miejsca a autorowi gratuluje bloga.

 2. Doskonała sprawa – bardzo chętnie wybiorę się do OPN na majówkę, trochę boję się tłumów, ale raz kozie śmierć. Uwielbiam takie smaczki jak w niniejszym artykule.

 3. Ojcowski Park jest po prostu extra, jedyne co trochę może jak kolega wyżej napisał minus w postaci zwiększonej liczby turystów, ale w sumie to jest tak tylko w święta. Muszę się wybrać niedługo do Ojcowa w skałki..

 4. Witam
  Jaką miejscowość/ulicę powinienem wpisać w GPS aby rozpocząć zwiedzanie dokładnie jak w opisie powyżej ?
  Pozdrawiam

 5. Od jutra rozpoczynam odchudzanie, kto się odchudza ze mną? Nie będzie łatwo ale trzeba się wziąć za siebie. Mam już dobry plan na chudnięcie, wszyscy którzy są chętni proponuje zacząć od wipisania w google – xxally radzi jak szybko schudnąć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here