Zamek Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa

Pomysł na ciekawą wycieczkę w okolice Krakowa

6

Zamek Pieskowa Skała, którego historia sięga siedmiuset lat stanowi nie lada atrakcję i żelazny punkt każdej wycieczki po Parku Narodowym w Ojcowie. Oczywiście nieodłączną częścią wycieczki jest również położona nieopodal potężna Maczuga Herkulesa. Przyjrzymy się bliżej obu atrakcjom, które obligatoryjnie powinny być odwiedzone choćby jeden raz przez każdego prawdziwego miłośnika turystyki.

Historia zamku Pieskowa Skała

zamek-pieskowa-skalaZamek w Pieskowej Skale góruje nad Doliną Prądnika – jak to zwykle bywa w przypadku warowni, usytuowanie na wzgórzu było decydującym czynnikiem lokacyjnym. Nazwa jest nieco zwodnicza, ponieważ nie ma nic wspólnego z „najlepszym przyjacielem człowieka”. Pesk (czyli Piotr) Szafraniec był władcą i zleceniodawcą budowy zamku, który został ukończony pod koniec XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Choć jednym z jego głównych celów była ochrona szlaku kupieckiego prowadzącego do małopolskie z północy i Śląska to poprzez buntownicze skłonności rodziny Szafrańców, często pełnił funkcję przeciwną stając się bazą wypadową dla zbójeckich wypraw. Ostatecznie jeden z potomków rodu, przypłacił to głową, która ścięta spadła na samym  rynku krakowskim…

pieskowa-skala-restauracjaNa przestrzeni wieków zamek ciągle rozbudowywano o kolejne baszty i budynki. Warownia uniknęła smutnego losu jakim uległo większość zamków z okolicy – dzięki temu, że w czasie Potopu Szwedzkiego nie bez oporu zdobyta Pieskowa Skała była punktem stacjonowania wojsk szwedzkich nie została ona aż tak zniszczona jak choćby zamek Tenczyn. Tym nie mniej zamek uległ znacznemu pożarowi w XVIII wieku, odbudowany, sto lat później był schronieniem dla powstańców w czasie powstania styczniowego. Przechodząc z rąk do rąk, po II wojnie światowej właścicielem Zamku Pieskowa Skała stał się Skarb Państwa, który ustanowił go oddziałem  muzeum Wawelskiego.

pieskowa-skala-ogrodCiekawostką jest iż na terenie zamków nakręcono wiele słynnych scen filmowych, takich jak choćby finałowe spotkanie Skrzetuskiego z Wołodyjowskim („Ogniem i mieczem”), czy też scenę kiedy to w „Panu Wołodyjowskim” Zagłoba zachęca głównego bohatera do porzucenia murów klasztoru. Oprócz tego Pieskowa Skała była również planem dla „Janosika”, „Królowej Bony”, a nawet „Stawki większej niż życie”.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania, na jego terenie znajduje się restauracja (w sezonie, za darmo można wejść znajdującymi się wewnątrz niej schodami na taras widokowy) oraz założony pod murami przepiękny ogród.

Maczuga Herkulesa

Położona parędziesiąt metrów od zamku Maczuga Herkulesa to ostaniec wapienny, który dzięki swej wyjątkowej wytrzymałości oparł się siłom erozyjnym przybierając kształt przypominający maczugę.Wysoka na 25 metrów stanowi bardzo charakterystyczną część krajobrazu okolicy. Pierwsze odnotowane wejście wspinaczkowe odnotowano w 1933 roku. Dziś choć wspinaczka jest zakazana, to znajdują się nadal przekorni śmiałkowie, którzy tej sztuki z powodzeniem próbują… Najsłynniejsze legenda o Maczudze Herkulesa to oczywiście ta związana z Mistrzem Twardowskim, który miał kazać diabłowi przewrócić ją „do góry nogami”.

maczuga-herkulesa1Z całą pewnością sam zamek oraz jego bezpośrednie okolice są warte odwiedzenia, obiekt nadaje się idealnie na cel krótkiej, rodzinnej wycieczki z np. Krakowa. Dziedziniec zamku, jest bardzo urokliwy ze względu na swój dość surowy charakter, można podziwiać z niego dumne arkady oraz zachowaną XIV-wieczną studnię głębinową. Z kolejnych pięter krużganków można zwiedzać liczne komnaty  z eksponatami historycznymi.

Dojazd do Pieskowej Skały

Do Zamku Pieskowa Skała można dojechać drogą numer 773 (odcinek pomiędzy miejscowością Skała a Sieniczno). W sezonie dostępna jest duża ilość miejsc parkingowych, oczywiście odpłatnych. Zamek znajduje się na terenie OPN i położony jest około 25km na północ od Krakowa.

Zainteresuje Cię też:

6 KOMENTARZE

 1. Na pewno z OPN pojadę również tutaj – można wiedzieć ile kosztuje bilet wstępu i czy warto w ogóle zwiedzać wnętrze zamku?

  • Myślę, że warto – dodam, że za mury można wejść bezpłatnie, kasa znajduje się przy wejściu na dziedziniec zamku. Na powyższej mapce widać ścieżkę od bramy do Maczugi Herkulesa.

 2. Jesli chodzi o sale muzealnych – o ile jest sie historykiem sztuki – są warte odwiedzenia… Dla dzieci jednak beda one mało interesujące a czasami monotonną choć dobry przewodnik – jeśli się takiego wynajmie – nawet dzieci zainteresuje gdyż sztuka ma swoje odzwierciedlenie rownież w życiu codziennym, społecznym czy religijnym. Oczywiscie mowie tutaj o dwóch pietrach muzeum przedstawiajacych zmiany w sztuce na przestrzeni dziejow. Oczywiscie sa sale ze sztuką angielska jak i warta odwiedzenia dla wszystkich wystawa „dzieje pieskowej skaly” czyli historia samego zamku na przestrzeni dziejow.

  Czy warto kupić bilet? Tak.
  Choćby ze względu na możliwość zobaczenia dziedzińca arkadowego, studni, maszkaronow, sali podsluchowej… To napewno robi wrażenie.

  Faktycznie dziedziniec zewnętrzny jest ogólnie otwarty i bezpłatnie można do niego wchodzić jak i rowniez na bastion przez sale restauracji skąd rozposciera sie przepiękny widok na dolinę, ogród i cały dziedziniec zamkowy. Spacer w stronę Maczugi Herkulesa rownież pozostanie niezapomniany 🙂 Pozdrawiam z Ojcowa! 🙂

 3. Trzeba przyznać, że jest to jedna z fajniejszych atrakcji w okolicach Krakowa. Bywam tam regularnie. W lecie można podziwiać zabójczo piękny ogród znajdujący się na zamku. Ogólnie cała okolica jest bardzo malownicza. Posiadam z tamtąd zdjęcia, które wyglądają jakby były kadrami z „Władcy pierścieni”. Zdecydowanie polecam, nawet ludziom z głębi naszego kraju, którzy będą musieli odbyć wielogodzinną podróż. Naprawdę warto, a po wszystkim zawsze można wyskoczyć do pobliskiego Krakowa.

 4. Co do cen biletów to ich ceny jak na razie kształtują się następująco:

  * Wystawa stała „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej”
  normalny – 11 zł, ulgowy – 9 zł, rodzinny – 38 zł

  * Wystawa stała „Galeria Malarstwa Angielskiego”
  normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 29 zł

  * Wystawa stała „Historia Pieskowej Skały” dostępna za okazaniem biletu nr 1 lub nr 2

  * Promocyjny bilet na zwiedzenie całości
  normalny – 18 zł, ulgowy – 11 zł, rodzinny – 50 zł

  UWAGA!!! W piątki do godziny 13.00 wstęp do muzeum zamkowego gratis, jednak dostępne jest tylko jedno piętro poświęcone przemianom stylowym w sztuce.

  Pozdrawiam i zapraszam do Pieskowej Skały – Agnieszka, przewodnik ojcowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here