Bez wątpienia Ojców jest jedną z najbardziej turystycznych miejscowości w bezpośredniej odległości od Krakowa. Na terenie OPN znajduje się wiele ciekawych tras, szlaków, które różnią się między sobą walorami. Ostatnio opisałem wycieczkę zielonym szlakiem, która była niezwykle widokowa, prowadziła przez grań Doliny Prądnika – w przypadku Doliny Sąspowskiej walorami są liczne polany, chaty, rozlewiska, które można tam zaobserwować.

Informacje ogólne

Trasa w dolinie SaspowskiejDolina Sąspowska jest objęta ścisłą ochroną, ponieważ leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego – jest jego integralną częścią. Jej długość to około 5 kilometrów, jednak nie czuje się tej odległości zupełnie. Praktycznie cały czas idzie się „po płaskim”, a wokół otacza nas piękna przyroda, która umila spacer. Sąspówka, czyli potok płynący doliną jest zasilany licznymi źródłami, które tworzą malownicze małe wodospady i bystrza. Na zboczach, wśród drzew znajdują się wychodnie skalne, zbudowane oczywiście z wapienia, jako że cały obszar Jury to po prostu dno pradawnego oceanu (stąd wapienne osady). Lasy to głównie grądy i buczyny, przez co, zwłaszcza jesienią, można obserwować całą gamę barw od złota do czerwieni.

Dolina Sąspowska mostNa terenie doliny z większych ssaków występuje bóbr, sprowadzony tutaj w 1985 roku -bez trudu można wypatrzeć przejawy jego bytności w postaci obgryzionych pni czy ściętych pod żeremia gałęzi. Z ciekawostek można dodać, że w źródle Harcerza znajduje się wypławek alpejski, czyli zimnolubny płaziniec (do 2cm długości) – gdyby ktoś starał się go wypatrzeć – wygląda jak ot typowy mały, podłużny robak w ciemnym kolorze. Występuje w 3 miejscach w Europie.

W Dolinie SąspowskiejNa skalistych zboczach, kryją się wejścia do jaskiń, jednak są one w większości niewidoczne ze szlaku, a ich zwiedzanie jest zabronione bez pozwolenia dyrekcji OPN. Jako ciekawostkę dodam, że znaleziono w nich szczątki świadczące o występującej tutaj kulturze człowieka pierwotnego.

Dolina Sąspowska ruinyOgólne wrażenia z wycieczki są niezwykle przyjemne, w Sąspowskiej panuje cisza i spokój, nawet w co bardziej tłoczne dni takie jak jak majówka czy inne święta, w czasie których OPN przeżywa mały najazd turystów. Do tego, choć nie ma w niej zapierających dech widoków, to znajdziemy tam urokliwe mostki, potoki, łąki czy chatę o konstrukcji zrębowej. Po drodze napotkamy również na wmurowaną tablicę upamiętniającą mord na 20 Żydach w 1943r.

Generalnie wycieczka do doliny to bardzo przyjemny, niewymagający 2 – 3 godzinny spacer, który oczywiście serdecznie polecam.

Dojazd do Doliny Sąspowskiej

Rozlewisko Dolina Sąspowska
Dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego opisałem w tym wpisie, natomiast jako informację uzupełniającą dodam, że wycieczkę można zacząć nie tylko z centrum Ojcowa (rozstaj szlaków w okolicy stoisk gastronomicznych w centrum wsi). Możemy również dojechać do Sąspowa (z trasy prowadzącej z Krakowa do Olkusza) i stamtąd rozpocząć marsz w stronę Ojcowa poprzez Dolinę Sąspowską.

W DolinieDolina Śaspowska pomnikDOm w Sąspowie

Zainteresuje Cię też:

2 KOMENTARZE

  1. Urokliwa, faktycznie, ale radzę przgotować sobie dużo środków przeciw komarom, z wysoką zawartością DEET, inaczej nie można się zatrzymać celem podziwiania widoków, bo komary tną wściekle. Ślady bobrów namacalne, drzewa jak z bajki, zakola wodne, ptaki skaczą po ścieżce, cisza…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here