O stronie

Krakowskie okolice witają Cię!

Miło mi Cię gościć na mojej stronie, blogu który w swojej znamienitej większości będzie starał się propagować niezwykle ciekawe rejony małopolski. Postaram się w każdym artykule umieścić przydatne dla każdego wędrowca informację okraszone moimi autorskimi zdjęciami, które mam nadzieję zachęcą czytelnika do spenetrowania opisywanych regionów takich jak Jura Krakowska, Puszcza Niepołomicka czy też Beskidy. Miejsca te w wielu przypadkach są prawie dziewicze, idealne do spacerów i wędrówek o każdej porze roku. Wiele z tych atrakcji (np. słynna dolina Kobylańska, Bolechowicka) znajduje się pół godziny jazdy (ok. 20km) samochodem od Krakowa!

okolice Krakowa

Okolice Krakowa są nadzwyczaj bogate w naturalne atrakcje turystyczne idealne do wycieczek za Kraków, a to za sprawą bardzo osobliwego ukształtowania geologicznego. Powstałe tu liczne skały wapienne w których tak pięknie wyrzeźbiły się miejscowe doliny zawdzięczamy temu iż region ten był w minionych epokach dnem oceanu, w którym przez setki tysięcy lat nawarstwiały się osady tworzące tak charakterystyczne dziś skały będące wizytówką Jury.

To naturalne ukształtowanie Jury Krakowskiej sprawia, iż rejon ten dziś obfituje nie tylko w piękne krajobrazy, jary, wąwozy, doliny, jaskinie, ale i w bardzo gęstą sieć zamków oraz warowni budowanych na szczytach wzgórz co zapewniało im dobrą widoczność i właściwości obronne.

Nie bez znaczenia jest również piękno miejscowej flory i fauny. Osobiście wielokrotnie w czasie swoich wycieczek mogłem zauważyć przebiegającą sarnę czy dzika. Sprzyjają temu występujące tak w jurze jak i w Puszczy Niepołomickiej tajemnicze, ciemne mieszane bory liściasto-iglaste, które są doskonałym schronieniem dla zwierzyny.

okolica Krakowa

Jeżeli szukasz więc inspiracji lub dodatkowych informacji na temat swojej wycieczki po Małopolsce, gdzieś w dalsze lub bliższe okolice Krakowa to dobrze trafiłeś. Jeżeli interesują Cię inne atrakcje turystyczne to zapraszam również na stronę polskieszlaki.pl