Dolina Kobylańska – informacje ogólne

Dolina Kobylańska - wąwóz
Dolina Kobylańska jest jedną najpiękniejszych i najbardziej znanych tzw. dolinek krakowskich czyli obszarów należących do Krakowskiego Parku Krajobrazowego. Położona jest ona pomiędzy dwoma wsiami – rzeczonymi Kobylanami z których to najlepiej zacząć wędrówkę, a Karniowicami.

Dolina Kobylańska - wąwózDługość doliny to około 4km, a przez jej środek płynie malowniczy strumień „Kobylanka”. Najciekawsza część doliny kobylańskiej znajduje się tuż na początku, gdzie położony jest rozległy, odkryty wąwóz, w którym można podziwiać otaczające wapienne skały wysokie nawet na 30 – 50 m (np. Turnia Żabi Koń”).

Dojazd do Doliny Kobylańskiej

Dolina Kobylańska - wapienieWszystkie dolinki krakowskie są mniej więcej w jednym obszarze, do którego bardzo łatwo dojechać szczególnie osobom zmotoryzowanym. Dokładne położenie zaznaczone jest poniżej na mapce (odległość to koło 25km od centrum Krakowa). Wybierając się z grodu Kraka, należy kierować się oczywiście na zachód, poprzez Rondo Ofiar Katynia, dalej trzymamy się głównej drogi aż do zjazdu na Zabierzów, który znajduje się zaraz przed licznymi estakadami drogowymi.

Dolina Kobylańska - dojazdSkręciwszy w tą drogę proponuje za pomocą pierwszego skrętu w prawo (jest on po około 500 m) dostać się na drogą prowadzącą przez takie wsie jak Brzezie, Więckowice i kierować się nią aż do dobrze widocznego drogowskazu „Kobylany”, który skieruje nas w prawo.

Dolina Kobylańska Żabi końJadąc tą drogą należy znów skręcić w prawo na  skrzyżowaniu znajdującym się na ostrym łuku drogi głównej. Tam możemy zostawić samochód. Poza sezonem nie ma z tym problemu, jednak w trakcie lata, zwłaszcza w weekendy należy uważać, aby nie złamać zakazu postoju, gdyż miejscowi oferujący za drobną opłatą miejsce parkingowe pod swoim domami mogą okazać się bardzo życzliwi w tej materii…

Ciekawostką jest droga prowadząca do doliny, gdzie dla pieszych przeznaczony jest chodnik, a dojazdem do domostw jest… całkiem żwawo płynący choć płytki strumień.

Uroki doliny

Dolina Kobylańska - wspinaczkaDolina Kobylańska oferuje bardzo liczne atrakcje dla każdego turysty. Osoby mniej sprawne mogą w parę minut bardzo przyjazną drogą dotrzeć do opisanego wyżej wąwozu, tak aby podziwiać jego piękno.

Dolina Kobylańska - krzyżAmbitniejsi mogą przejść całą dolinkę co zajmuje spokojnym, spacerowym krokiem nie więcej jak pół godziny w jedną stronę. Trakt wiodący od wąwozu w głąb doliny jest zalesiony i oczywiście znacznie węższy niż pierwsza część doliny.

Dolina Kobylańska - KobylankaDolina Kobylańska to oczywiście również mekka wspinaczy. Większość ścian jest zaopatrzona w „haki” czyli stałe punkty asekuracyjne. W całej dolince znajduje się grubo ponad 100 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym poziomie trudności. W czasie ładnej pogody (a często i bez niej) spacerując doliną mijamy dziesiątki wspinaczy, zdobywających z większym lub mniejszym wdziękiem najwyższe nawet skały co samo w sobie jest niezłą ciekawostką.

Dolina Kobylańska - traktJedną z atrakcji jest kapliczka objawienia Matki Boskiej, która umiejscowiona jest w specjalnie wyżłobionym w 1914 roku zagłębieniu skalnym, do którego prowadzą wykute w wapieniu schody. Możemy tam przeczytać napis na tabliczce „Rok pamiętny Objawienia M.Boskiej 1914 Tu jest moja wola stwierdzają wierni …”.

Każdy krakowianin, mieszkaniec okolic krakowskich oraz przyjezdny bez względnie powinien zwiedzić Dolinę Kobylańską. Obszar ten jest równie piękny co najsłynniejsza Dolina Ojcowska, choć w nieco inny sposób. Mamy tu do czynienia z wciąż dziką naturą, bez całej komercjalizacji, hot dogów i tabunów głośnych wycieczek szkolnych – dlatego miejsce to mogą polecić wszystkim miłośnikom przyrody niezależnie od wieku.

dolina_kobylanska_panorama

Zainteresuje Cię też:

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawe miejsce, jak już się znudzu spacerowanie po dolinie to można pogapić się na wspinaczy. Polecam generalnie.

  2. Potwierdzam, w Kobylańskiej jak pięknie, oczywiście jest mniejsza niż dolina ojcowska, ale ma swój urok, który znają od lat wspinacze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here