brama - Zamek w Ojcowie W najbliższym czasie zostanie opisana wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego, jednak póki co jako preludium proponuję przyjrzeć się warowni, która strzeże Ojcowa od XII wieku. Jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia wycieczki po Ojcowie.

Dojazd do Zamku w Ojcowie

widok z zamku w OjcowieZ Krakowa należy kierować się na Skałę drogą 794, która biegnie od ul. Opolskiej. W samej już w miejscowości Skała, na centralnym, dużym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym należy skręcić w prawo (droga nr 773).

Plan zamku w Ojcowie - obecnie została tylko wieża, brama, studnia.Po około 1.5 – 2 km krętej drogi wypatrujemy drogowskazu na Ojców – skręt ten będzie po naszej lewej stronie (jadąc od Skały). Tą urokliwą drogą dojeżdżamy mijając kościół na wodzie do parkingu w Ojcowie, który położony jest u samych stóp zamku. Na dole niniejszego artykuły zaznaczono na mapie miejsce parkingowe. Dojazd z Krakowa do Ojcowa to około 23km.

Zamek w Ojcowie – rys historyczny

Zamek w Ojcowie - makieta przedstawiają dawny wyglądJak zostało wspomniane początki warowni (grodu) to XII wiek kiedy to wojewoda krakowski w ramach gratyfikacji za zwycięskie boje otrzymał od króla Krzywoustego opisywaną warownię.

Zamek w Ojcowie wzgórzeNastępnie obiekt ten w historycznej zawierusze wielokrotnie przechodził z rąk do rąk pod różnymi pretekstami – był między innymi zastawem pod królewskie pożyczki oraz formą nagrody i wyróżnienia. W XVII wieku zamek trafił znowu w królewskie ręce i po raz kolejny został przekazany – tym razem Michałowi Korycińskiemu, który ufundował poważny remont warowni w Ojcowie.

brama zamku w OjcowieNiestety jak duża część zamków w Polsce (Tenczyn, Ogrodzieniec) ten również uległ splądrowaniu i zniszczeniu w czasie najazdu Szwedów w 1655 r. Po Potopie zamek w Ojcowie poddawano kolejnym renowacjom, jednak ostatecznie warownia straciła swój obronny charakter stając się bardziej rezydencją mieszkalną. Ostatecznie pod koniec XIX wieku obiekt w dużej części został rozebrany ze względu na swój zły stan techniczny.

Zamek Ojców dziś

wieża warowniObecnie ostała się główna brama oraz ciekawie prezentujące się filary dawnego mostu, które do niej prowadził. Można zwiedzać również jedną z wież zamkowych, która położona jest w punkcie widokowym, z którego rozciąga się przepiękny widok na Ojców i Dolinę Prądnika.

studnia na zamku w OjcowieWidoczne są również pozostałości po murach oraz zamkowa studnia głęboka na 20m (oryginalnie na 46m), która stanowiła centrum na dawnym dziedzińcu. Wewnątrz murów Zamku w Ojcowie znajdują się liczne punkty widokowe w związku z czym mimo iż  warownia jest obecnie ruiną to można spędzić wśród jej malowniczych murów parę chwil podziwiając piękno okolicznej przyrody.

Panorama z zamku

Zainteresuje Cię też:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here